Or Clinic | מכון אור
 
 
 
 
 
 
 

סוגי הבדיקות

 
בדיקה ידנית
מתבצעת פעם בחצי שנה וכוללת מישוש השד בצורה שיטתית מן החלק החיצוני פנימה, בישיבה ובשכיבה. בדיקה זו מתבצעת ע"י ד"ר מושקוביץ כהשלמה לבדיקת אולטראסאונד. בנוסף, כולנו חייבות לגלות ערנות לכל שינוי שחל במבנה השד, בצורתו או בתחושתו, באמצעות מישוש עצמי של השד. בדיקה עצמית כוללת הסתכלות על השד ובדיקה ידנית מול המראה וכן בדיקה בשכיבה, אחת לחודש, 8-10 ימים לאחר קבלת המחזור. 

ממוגרפיה
שיטה יחידה המוכרת כבדיקת סקר, היות והוכח שהיא מקטינה תמותה בכ- 40%. היא כוללת צילום של השדיים אשר מאפשר להבחין בממצאים חשודים. הממוגרפיה מסוגלת לרוב להדגים ממצאים בגודל של מילימטרים בודדים, שנים לפני שהממצא ניתן למישוש. ביצוע הבדיקה מלווה באי נוחות ולעתים בכאב למשך שניות ספורות, היות והשדיים נלחצים. לחץ זה הכרחי על מנת לצמצם את כמות הקרינה הנספגת ברקמות השד וכדי להשיג תמונות באיכות גבוהה. הבדיקה מומלצת החל מגיל 40 פעם בשנה. נשים עם סיפור משפחתי של סרטן שד מתחילות אף בגיל צעיר יותר.
הממוגרפיה מאפשרת גילוי מוקדם של סרטן שד, אשר מהווה תנאי הכרחי להגדלת סיכויי האישה להגיע להחלמה מהירה. למרות האמור לעיל, קיימים חסרונות בשיטה זו אשר אינם מאפשרים גילוי של כל הממצאים החולניים, זאת בעיקר בנשים בעלות שדיים סמיכים או גושיים. במכון "אור" קיים מכשור דיגיטלי חדיש עם רמת קרינה זניחה המאפשר קבלת תמונה באיכות גבוהה.
 
 
אולטראסאונד
הבדיקה חיונית במידה והשד סמיך או קיים גוש במישוש ו/או בממוגרפיה. גוש בשד אין פירושו בהכרח גידול ממאיר. בכ-80% מהמקרים מדובר בממצא שפיר בלבד. בדיקת אולטראסאונד אינה מלווה בכאב או בקרינת רנטגן, ולרוב היא מאפשרת להבדיל בין ציסטה לבין גוש רקמה רכה. אבחנה מבדלת זו הינה חשובה ביותר, שכן הטיפול בשני ממצאים אלה שונה בתכלית. כמו כן ניתן במקרים רבים לראות אם הגוש חשוד בממאירות. כאשר מתגלה גוש מישושי בנשים צעירות לפני גיל ממוגרפיה, מומלץ להתחיל את הבירור באולטראסאונד. רקמת השד אצלן סמיכה כך שהשד רגיש יותר לקרינה והראות דרכו פחות טובה. אולטראסאונד יכול לשמש גם כלי עזר לביצוע פעולות פולשניות. הבדיקה מבוצעת אך ורק ע"י ד"ר מושקוביץ (לבר). לאחרונה הוכנס מכשיר חדש, הכולל תלת מימד, המאפשר פריסת הגוש לחתכים צפופים והדגמה טובה יותר של הממצא.
 
 
 
אולטרסאונד
 
 
 
 

בדיקות פולשניות - מבוצעות כולן תחת הנחיית דימות (ממוגרפיה/אולטרא סאונד)

בדיקת (FNAB (Fine Needle Aspiration Biopsy
בדיקת דיקור במחט עדינה אשר באמצעותה מקבלים דגימות תאים. בבדיקת מעבדה ציטולוגית ניתן לבדוק אם התאים נגועים. הבדיקה יעילה כשהתוצאה חיובית. כשהתוצאה שלילית, יש צורך בהמשך בירור או מעקב, בהתאם לדרגת החשד. בדיקה זו יעילה בעיקר בבירור בלוטות חשודות בבית השחי. 

ביופסיית אקדח - Core Biopsy 
ביופסיה זו מבוצעת בהרדמה מקומית ללא ניתוח, תחת הכוונה ממוגרפית או אולטראסאונד. מתקבלות דגימות של רקמה, כמו בביופסיה ניתוחית, אך ללא יצירת צלקת. דיוק הבדיקה קרוב מאוד לזו של ביופסיה ניתוחית. התשובה ההיסטולוגית ניתנת תוך ימים ספורים. הבדיקה יעילה הן בממצאים לא נמושים שהודגמו באמצעות ממוגרפיה / אולטרסאונד והן בגושים נמושים. 

יתרונות הבדיקה:

  • ידוע שמתוך הביופסיות הניתוחיות המבוצעות, כ-20% בלבד הן סרטניות. כלומר, 80% מהביופסיות מיותרות. בביופסיית אקדח ניתן לחסוך לחלק גדול מהנשים ניתוח מיותר, מתח נפשי, הרדמה ופגיעה בשלמות השד. 
  • בכ-20% מהמקרים בהם הממצא סרטני, ניתן לחסוך את הביופסיה האבחנתית-ניתוחית. על סמך תשובת ביופסיית האקדח ניתן לרוב לתכנן את הניתוח הטיפולי הסופי. 

ד"ר אורה מושקוביץ הינה מחלוצי הרופאים בעולם והראשונה בארץ אשר הנהיגה שיטה זו.
 
 
 
ד"ר מושקוביץ
 
 
 
 
ממוטומיה 
שיטה זו מאפשרת קבלת כמות גדולה של רקמה יחסית לביופסיית אקדח, והיא מומלצת במקרים מסויימים. 

ביופסיה ניתוחית עם סימון מחט 
כאשר מתגלה ממצא אשר אינו נמוש ומופיע רק בצילום ממוגרפיה או אולטראסאונד, ד"ר מושקוביץ מחדירה מחט, המהווה סמן לאיזור החשוד. הנבדקת מועברת לחדר ניתוח עם הסמן, והכירורג מרחיק את הרקמות באיזור המסומן. הקטע שהורחק מצולם במכשיר הממוגרפיה על מנת לוודא את הרחקת הנגע. ניתן לבצע את הסימון במכון אור גם אם הניתוח מתבצע בבית חולים אחר.

ביופסיה ניתוחית ללא סימון 
ביופסיה זו נעשית כשיש ממצא נמוש. בחלק מהמקרים ניתן להיעזר בביופסיית אקדח, לאור היתרונות שצויינו לעיל.
 
 
 
בדיקות לגילוי סרטן השד
 
 
 
זיהוי בלוטת הזקיף לאחר הזרקת חומר ניגוד רדיואקטיבי 
כאשר התגלה ממצא סרטני בשד היה צורך עד לאחרונה בהרחקה כירורגית הן של הנגע והן של הבלוטות בבית השחי. פתיחת בית השחי דרושה על-מנת לברר אם הבלוטות נגועות. במידה וכן, יש להרחיקן שכן, הן עלולות לשמש מקור לפיזור גרורות נוספות. על-ידי הזרקת חומר רדיואקטיבי לאזור הממצא ניתן לזהות את הבלוטה הראשונה שמנקזת את הגידול. 

היות והיום, בזכות הממוגרפיה, ניתן לזהות גידולים רבים כאשר הם קטנים מ- 2 ס"מ, רק ב- 30% מהמקרים הבלוטות נגועות. זיהוי והרחקת הבלוטה הראשונה מאפשרים ביצוע בדיקות מיוחדות. במידה והבלוטה נגועה, יש צורך בהוצאת בלוטות נוספות בבית השחי. במידה ולא, ניתן לחסוך את הניתוח הנוסף. בדיקה זו מבוצעת במכון "אור" בשיתוף עם מכון איזוטופים, המחלקה הכירורגית ומרפאת שד. 

סימון ממצאים לפני מתן טיפול כימי טרום-ניתוחי 
בחלק מהמקרים, בהם החולה מקבלת טיפול כימי טרום ניתוחי עקב מחלה מתקדמת, הגידול עשוי להעלם בסיום הטיפול. גם במקרים אלה יש צורך לנתח ולהרחיק את אזור הנגע על-מנת לוודא אם הגידול אכן נעלם לחלוטין או רק לא ניתן לזיהוי. לכן מבצעים את סימון הנגע לאחר שני הטיפולים הראשונים. לפני ביצוע הניתוח הסופי ניתן לזהות את האזור בו היה נגע לפי מיקום הסמן שהוחדר קודם ולסמנו בשנית עבור הצוות הכירורגי. 

בדיקת דוקטוגרם - דוקטוגרפיה 
נעשית במידה ויש הפרשה ספונטנית שקופה או דמית מהפטמה. במהלכה מזהים את הנקב המפריש ומחדירים דרכו חומר ניגוד אשר מדגים את הגוש בתוך צינורית החלב. 

לצערנו לא קיימת "שיטת פלא" המאפשרת גילוי כל מקרי סרטן השד. אי לכך יש צורך להתאים לכל נבדקת את השילוב הנכון של בדיקות על מנת לקבל את מירב האינפורמציה. בנוסף לביצוע הבדיקות, ד"ר מושקוביץ מעורבת באופן שוטף גם בפיתוח מכשור חדש בנושא גילוי וטיפול בנגעים בשד. 

בדיקות שד בגברים
סרטן שד בגברים הינו נדיר ביותר ומהווה פחות מ-1% ממקרי סרטן השד בכל שנה. הסיבה השכיחה לבדיקת שד בגבר הינה גילוי של התעבות בלתי סימטרית של השד או הופעת גוש. התופעה יכולה להיות מלווה ברגישות או בכאב. 

הממצאים השכיחים ביותר הם:
1. גינקומסטיה - יצירת רקמת שד בלוטית.
2. פסאודוגינקומסטיה - הצטברות רקמת שומן.
3. גידול סרטני. 

הגדלת שד יכולה להיות חד או דו צדדית. הממצא יכול להיות מלווה בהגדלת בלוטות בבית השחי. קיימות שתי קבוצות גיל בהן עלולה להופיע הגינקומסטיה. הראשונה הינה בתקופת ההתבגרות והשנייה בסביבות גיל 50. הממצא נגרם ע"י חוסר איזון הורמונלי. 

הגורמים לכך הם:
1. נטילת הורמונים.
2. מחלות כבד.
3. גידולים מפרישי-הורמונים כגון גידולי אשך.
4. מחלות כליה.
5. פעילות יתר של בלוטות הפארא תירואיד. 
6. תרופות שונות. 

בגיל ההתבגרות הממצא לרוב נעצר מעצמו ונסוג לאחר יצירת איזון הורמונלי. הבדיקות שמבוצעות בגברים זהות לאלו שמבצעים בנשים וכוללות אולטרסאונד, ממוגרפיה ובמידת הצורך ביופסיה (אקדח או ביופסיה פתוח). 

ד"ר אורה מושקוביץ עובדת בשיתוף פעולה מלא עם צוות מחלקות בית החולים ובעיקר עם ד"ר אסיה ברודסקי הממונה על תחום כירורגית שד, צוות המחלקה הפתולוגית בהנהלת ד"ר בכר יעקב וצוות המחלקה לרפואה גרעינית בהנהלת ד"ר גורנברג מיגל. 

לדבריה של ד"ר מושקוביץ, כל יום מתבצעים גילויים מצילי חיים, גושים בגודל של מילימטרים בודדים, שאף האונקולוגים מופתעים על יכולת הזיהוי שלהם. 

לצערנו, אין גיל לסרטן השד ועל-כן מומלץ להיבדק לשם גילוי מוקדם של סרטן זה, גילוי אשר ביכולתו להציל חיי אדם.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרכז פנורמה שדרות הנשיא 109, תד 6578, חיפה 3106402 טל: 04-8274848 פקס: 04-8274845 שעות פתיחה: א',ב',ה' 16:00- 08:00